St. Patrick’s Day

Dzień św. Patryka to irlandzkie święto, które przypada na 17 marca. Możemy z dziećmi celebrować na wesoło i…na zielono 😉 Uwielbiam to święto i dzieci również je bardzo lubią, bo dzieje się wieeele rzeczy. 

 

Poniżej przedstawiam sprawdzone przeze mnie zabawy językowe, karty obrazkowe oraz eksperymenty i atrakcje, z których dzieci czerpią ogromną radość.

Zabawy językowe

Poszukiwanie garnca złota

Kociołek kupiłam w sklepie FlyingTiger. Można go wypełnić, np. złotymi monetami. Taki garniec złota możemy ukryć na terenie przedszkolnym lub w razie złej pogody na korytarzu bądź w saki przedszkolnej. Drogę do garnca mogą wyznaczać ponumerowane koniczynki, zagadki czy karty obrazkowe (do pobrania TUTAJ). Radość dzieci jest niesamowita pod odnalezieniu takiego skarbu. Gorąco polecam!

Poszukiwanie koniczynek

Zamiast poszukiwania garnca złota można zrobić poszukiwanie koniczynek. Mówimy dzieciom, że w sali jest ukrytych np. 10 koniczynek i ich zadaniem jest ich odnalezienie. Gdy dzieci je odszukają zaprośmy wszystkich na dywan w celu wspólnego przeliczenia ich. Koniczynki do pobrania TUTAJ.

 
Shamrock hopscotch

Wytnijcie koniczynki formatu A4 z zielonej pianki lub zielonego papieru. Do tego przygotujcie zadania dla dzieci.  Przygotowałam dla Was takie karty z zadaniami do wydrukowania TUTAJ

Wystarczy więc na podłodze lub macie utworzyć tor z koniczynek i pomiędzy niektórymi z nich przyczepić zadania. Można przygotować po 2 tory dla 2 drużyn. Dziecko rzuca kostką do gry i idzie do przodu tyle koniczynek ile wyrzuciło oczek na kostce. Następnie zamienia się na miejsca z kolejnym członkiem swojej drużyny i dalej dopinguje swoich kolegów. Jeśli dziecko stanie na karcie z zadaniem cała drużyna je wykonuje, ponieważ wtedy będą nadal skupieni na uczestnictwie w zabawie.

Piosenki

Przedstawię Wam moje top topów na St. Patrick’s Day:

The Kiboomers są idealni na nauczenie dzieci kolorów tęczy. Piosenka jest przecudowna, wycisza, uspokaja i inspiruje dzieci do narysowania/namalowania swojej tęczy.

Piosenka idealna do nauczenia dzieci podstaw tańca irlandzkiego 🙂 Swoją drogą dla trochę starszych polecam „Lord of the Dance”- wybitni. 

Piosenka dla dzieci opowiadająca o słynnym skrzacie. Maluchy mogą poznać tu części ubioru skrzata i symbole związane ze świętem dnia św. Patryka. 

Piosenka dobra dla starszych przedszkolaków i dzieci wczesnoszkolnych, zachęca do liczenia złotych monet 1- 100.

Eksperymenty

 1. Skittles rainbow

Potrzebne są: skittles, talerzyk i odrobina wody. Każde z dzieci może położyć cukierek na talerzyk i obserwować, co się na nim dzieje.

2. Poszukiwanie złotych monet w zielonej pianie

Potrzebne są:

 • miska
 • pianka do golenia
 • zielony barwnik
 • złote monety

Dzieci liczą, ile monet udało im się zdobyć. Zabawa niesamowita!

Prace plastyczne

Big shamrock

Każde z dzieci z przedszkola/szkoły tworzy wielką koniczynkę z małych koniczynek, które wcześniej otrzymały od nauczyciela, ozdobiły i podpisały.

Little Leprechaun

Dzieci rysują głowę, wycinają kapelusz z zielonego papieru. Plastikowym widelcem zanurzonym w pomarańczowej farbie „malują” brodę skrzata.

Rainbow and cloud

Dzieci wycinają chmurkę z białego papieru. Mogą ją wykleić np. watą. Wycięte paski kolorowej bibuły przyklejają w odpowiedniej kolejności do chmurki. Taką chmurkę mogą wykorzystać do piosenki „Sing a rianbow” The Kiboomers.

Pot of gold

Młodszym dzieciom można dać gotowe elementy do naklejenia, starsze jednak mogą wyciąć je samodzielnie. Rysują tęczę, na końcu której znajduje się garniec złota. 

Dodatkowe atrakcje

Fajną opcją będzie podziękowanie dzieciom za ten dzień. Może to być naklejka, medal z napisem „Happy St. Patrick’s Day”, czekoladowe złote monety czy… zielone galaretki.

1. Galaretki podałam w plastikowych kieliszkach do wódki ;D Są idealne! I najtaniej dostaniecie je po Sylwestrze.

Potrzebne są:

 • zielona galaretka
 • kieliszki
 • tęczowe żelki ,np. Zozole
 • odrobina jogurtu nat. 

2. W zeszłym roku robiłam koniczynowe lizaki.

 

Potrzebne są:

 • precelki
 • zielony lukier
 • patyczki do lizaków (np. z allegro)

3. Fotobudka

wykonana z kartonu. Malujemy skrzata na kartonie. Wycinamy miejsce na głowę dziecka.

A Wy jak świętujecie St. Patrick’s Day?

 

Stay tuned,

Caroline 😉

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Follow by Email
fb-share-icon