Arkusz obserwacji

Pod koniec każdego półrocza wypełniam arkusze obserwacji każdego dziecka w przedszkolu. Dlaczego? 

Po pierwsze- DLA SIEBIE, aby widzieć postępy dzieci przez cały okres przebywania w przedszkolu. W jakich obszarach powinnam bardziej rozwijać dane dziecko?

Po drugie, aby mieć „podkładkę” dla rodziców.  Może brzydko to brzmi, ale takie są realia. Rodzice są obecnie bardzo wymagający. Dzięki przedstawionej dokumentacji rodzic ujrzy umiejętności językowe dzieci. Czasem jest tak, że dzieci oddzielają przedszkole od domu i gdy rodzic poprosi swoją pociechę o nazwanie czegoś po angielsku, to dziecko tego nie zrobi. Po prostu. Tak jak niektórzy dorośli oddzielają pracę od życia prywatnego. Tak już jest. 

Po trzecie, „zaplusujecie” u swojej dyrekcji. Myślicie „JAK”? Przecież to dodatkowe papiery! No właśnie dlatego. W razie jakiejkolwiek kontroli z zewnątrz Wasza dyrekcja będzie spokojna, że może pokazać dobrze zrobioną dokumentację. Niestety nasz system nadal jest objęty „papierologią” i ma ona ogromne znaczenie dla osób kontrolujących placówki.  Stare porzekadło brzmi:  CO NA PAPIERZE TO NA PAPIERZE 😉

Poniżej znajdują się dwie wersje arkuszy obserwacji: 

  • na jeden rok (bardziej szczegółowy)- w tej wersji drukujecie co roku nowy arkusz i wkładacie w koszulkę dla każdego dziecka, a następnie wpinacie ją do segregatora.
  •  tzw. „ALL in One”– drukujecie 1 arkusz na 3 lata pobytu dziecka w placówce. 

Arkusz obserwacyjny dziecka na 1 rok do pobrania TUTAJ

Arkusz obserwacyjny dziecka „ALL in ONE”do pobrania TUTAJ

Stay tuned,

Caroline 🙂

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Follow by Email
fb-share-icon