Hey, it’s Pumpkin Day!

Halloween…temat dosyć wrażliwy ostatnimi czasy.   Dla mnie osobiście, celebrowanie tego anglojęzycznego święta jest ok. Jednak jest jak jest i od kilku lat organizuję Pumpkin Day. 

Wydaje się, że z dynią nic  się  nie zrobi, a tu…ZONK! Da się, i to ile! 😀 Inspiracjami były dla mnie Magda Malinowska (link do eksperymentu TUTAJ ), której doświadczenie widziałam rok temu na Facebooku (a niedawno na Edunation) oraz moja praca w placówkach Montessori. Poniżej przedstawię Wam moje propozycje na zabawy językowo-ruchowe i kulinarne  😉 Znajdziecie tu również przykładowy scenariusz na Pumpkin Day do swojego przedszkola. 

                                              Enjoy! 🙂 

 

                                                   Dyniowe zabawy językowe:
 • wycinanie dyniowego lampionu- można wspólnie z dziećmi, why not? Dzięki temu zobaczą z czego składa się dynia 🙂
 • dyniowe podchody

  Nauczyciel rozkłada dynie w różnych miejscach placówki oraz przykleja na podłodze strzałki i znaki (symbol koperty) mające podpowiadać, gdzie ukryty jest dyniowy list. Następnie oprowadza każdą z grup po przedszkolu. Zadaniem dzieci jest znalezienie listów i wykonanie  dla nich przeznaczonych zadań (w języku angielskim).

 

 • nauka cyklu rozwoju dyni

  Nauczyciel pokazuje dzieciom, w jaki sposób rośnie dynia przy pomocy ziarenka, kubeczka z ziemią i małą dynią. Następnie rozkłada karty montessori Opowiada o cyklu rozwoju dyni- od ziarenka do warzywa (w zeszłym roku korzystałam z  kart stworzonych przez Montessori For Everyonelink TUTAJ )  Niedługo karty według polskich standardów  możliwe, że pojawiają się u mnie w zakładce KARTY MONTESSORI. Można też jechać z dziećmi na farmę dyni, jeśli takową macie w pobliżu 😉

 • dyniowe puzzle do pobrania TUTAJ– stworzyłam je przy użyciu programu Canva-każdą z dyń dzielimy na 3 części. Dzieci rozwijają przy tym umiejętność liczenia 1- 10. Do kropek mogą też dopasowywać ususzone wcześniej nasionka dyni.
 • Throw a beanbag

Dziecko rzuca woreczkiem gimnastycznym w postawioną w sali tekturową dynię (lub dużą prawdziwą dynię z wielką paszczą 😉 ). Jego zadaniem jest trafienie w dziurę, która mieści się w  ustach dyni.

 • „Pumpkin memory game”-  często używam papierowych talerzyków, w tym wypadków dyniowych talerzyków! 🙂 

Po talerzykami ukryte są obrazki związane z dniem dyni lub cyklem rozwoju dyni, dzieci próbują zgadnąć, gdzie znajdują się pary. 

 • dyniowa piniata z zagadkami i słodkościami- jak ją zrobić? 
 • „konkurs” dla dzieci „My pumpkin”– dzieci wraz z rodzicami w domu ozdabiają dynie. Przynoszą je do placówki następnego dnia. Dynie z przedszkola, w którym pracuję w zeszłym roku przeszły moje najśmielsze oczekiwania :O Nie lubię konkursów, bo wiąże się z nimi jakaś dziwna rywalizacja, więc zawsze KAŻDE dziecko nagradzam pamiątkowym medalem i dyplomem.
                                     Zajęcia językowo- kulinarne

Ten dzień dzieci mogą zapamiętać nie tylko, jeśli udekorują dynię, ale i… coś upieką lub zrobią coś magicznego do jedzenia 🙂

MOJE PROPOZYCJE:

dyniowe muffinki– jeśli macie możliwość upieczenia w placówce. Są przepyszne! A przepis biorę tylko i wyłącznie ze strony MOJE WYPIEKI. Możecie powtórzyć przy tym z dziećmi nazwy produktów po angielsku lub zrobić angielskiego Masterchefa  🙂

Poniżej znajdują się propozycje do placówek, w których kładzie się nacisk bardziej na owoce. Dzięki tym kulinarnym pomysłom utrwalicie nazwy angielskich owoców i zdobędziecie serca albo i brzuszki dzieci 😀 

bananowe duszki z odrobiną kremu czekoladowego

owocowe dynie z mandarynek i cząstką kiwi

dynia z owocowymi włosami 😀

-na patyczkach do szaszłyków wbijamy dowolne owoce

 • Scenariusz PUMPKIN DAY do pobrania TUTAJ

Jak u Was się takie dni organizuje?

Caroline 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Follow by Email
fb-share-icon