Moje TOP 5 zabaw językowych na letnią porę roku

                Uwielbiam lato, naprawdę. Pomimo, że czasem człowiek ma dosyć papierologii i upałów, to moja ulubiona pora roku 🙂 

Większość myśli „O Jezu, kiedy to już się skończy…” „Byle do wakacji”, ale NIE JA! 😀 Dla mnie to mega kreatywny czas, bo przecież dni są dłuższe, tematyka wakacyjna i piracka jest lekka, luźna i przyjemna. Można zrobić tyyyle fajnych rzeczy i bawić się z dziećmi w interesujące gry i zabawy językowe, które naprawdę sprawiają wszystkim wokół samą radość!

Poniżej przedstawię Wam kilka moich ulubionych, Top Topów zabaw językowych na lato! 

1. „Summer box”

Do zabawy przyda się pudełko, które można ozdobić w wakacyjne wzory i wyciąć w nim otwór. Ciekawą opcją jest też  pudełko, przypominające piracką skrzynię z Tigera (sama jej nie zakupiłam, ale baaaardzo mnie kusiła J ) 

Do pudełka wkładamy przedmioty, które się kojarzą z latem i wakacjami, m.in. muszelki, rozgwiazdę, okulary przeciwsłoneczne, hawajski wieniec. Wybieramy dziecko, które wkłada swoją rączkę do otworu w wakacyjnym pudełku. Jeśli są to pierwsze zajęcia, skupiamy się na tym, aby wyjęło dowolny przedmiot i nazywamy je, a dzieci powtarzają. Jeśli natomiast są to któreś z kolei zajęcia, to dziecko stara się po dotyku zgadnąć przedmiot i odpowiednio nazwać.  

2. „Summer cups”

Do gry używam ananasowych kubków z przykrywką (do lodów) z Tigera, bo kojarzą mi się z wakacjami J W kubkach możecie schować zgniecione karty obrazkowe lub przedmioty kojarzące się z latem. Oprócz tego można stworzyć wieżę z kart obrazkowych i kubków. Dzieci nazywają każdy obrazek i po odliczaniu „3…2…1… „zdmuchują wieżę. Radości jest co nie miara! 🙂

3. Jenga (summer version)

Jako fanka gier towarzyskich w moim domu nie mogło zabraknąć Jengi J Jeśli jednak jej nie macie są tańsze wersje chociażby w Pepco czy w IKEA (z tego co słyszałam, nie są one jednak dobrze wykonane). Grę stosowałam tylko w najstarzej grupie 5-6 latków.

 Na każdy klocek przyczepiamy taśmą dwustronną małe obrazki, przedstawiające morskie stworzenia. Zadaniem dzieci jest wyciągniecie klocka, nazwanie zwierzątka i przełożenie go ze spodu na szczyt wieży. 

W młodszych grupach, zamiast wieży dzieci mogą układać z klocków „akwarium”. Na hasło np. „shark” szukają klocka z rekinem i układają na dywanie, następnie kolejne dziecko wyszukuje inny obrazek i układa obok poprzedniego klocka. Później dzieci mogą przechodzić wyżej i tworzyć wyższe akwarium dla rybek (które mogą same narysować oraz wyciąć).

4. Zabawa sensoryczna z kaszą/ piaskiem

Potrzebne materiały:

  • małe karty obrazkowe z morskimi stworzeniami, w tym kilka ze złotymi rybkami
  • muszelki
  • małe kamienie
  • kasza, np. manna, jęczmienna,/ piasek
Kaszę wsypujemy w głębokie naczynie, np. blaszkę, miskę. Na dnie chowamy karty obrazkowe. Wierzch „dekorujemy” muszelkami (najlepiej o różnych kształtach- wzbudzi to większe zainteresowanie dzieci) i kamykami. Zadaniem dzieci jest odszukanie wszystkich zwierząt morskich oraz znalezienie i policzenie wszystkich złotych rybek 🙂

5. Zabawa z chustą animacyjną „Shark and fish”

Jak lato to i zabawy ruchowe na świeżym powietrzu! „Shark and fish” jedna z moich ulubionych zabaw na terenie przedszkolnym. Wybierany jest rekin i rybka. Pozostałe dzieci są „falami oceanu”. Na hasło: „Fish under the water!” rybki wchodzą pod chustę. Na hasło „Oh, no, shark!” – rekin wchodzi na chustę i czeka. Na hasło „Waves!” dzieci wachlują chustą tworząc fale. Rybka chodzi pod chustą, a rekin próbuje ją złapać. Dzieci krzyczą (mogą się w końcu wykrzyczeć, są na dworze 😉 ) „Catch a fish! Catch a fish!” Rekin łapie rybkę, rybka zostaje rekinem, a poprzedni rekin wybiera nową rybkę do zabawy. 

Niedługo kolejna dawka letnich inspiracji, bo dopiero się rozkręcam 😉 Dajcie znać, czy Wam się podobało.

Enjoy,

Caroline 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Follow by Email
fb-share-icon