Classroom Rules- w jaki sposób ustalać zasady? Plakat+ zasady do wydruku

Zasady, zasady, zasady… Niektórzy pomyślą, że to wyznaczanie dziecku granic a inni- uczenie odpowiedzialności za swoje czyny 🙂

Jedni i drudzy mają rację. ALE JAK TO? Tak to. 😉 Zasady to w pewien sposób wyznaczanie niewidzialnych granic. Tę granicę dziecko dostrzeże dopiero, gdy spotka się z odpowiedzialnością za dany czyn, czyli z KONSEKWENCJĄ. Dzięki konsekwencjom człowiek więcej wynosi z życia.  

Określanie zasad z dziećmi czy to w szkole czy w domu powinno odbywać się wspólnie z nimi. Dlaczego? Bo to one powinny ich przestrzegać. Dzięki temu będą też czuły większą odpowiedzialność za dostosowywanie się do nich. Dlatego w szkołach tworzy się kontrakty z uczniami i każde dziecko się pod nim podpisuje. 

W przedszkolu ustalanie zasad również powinno odbywać się wspólnie. Nauczyciel może spisać zasady, ale co z tego, jak dzieci ich nie przeczytają 🙂 Pomocne są wszelkiego rodzaju plakaty, karty obrazkowe przedstawiające zachowania, zasady których dzieci powinny przestrzegać. Każde dziecko pod takim plakatem powinno np. odcisnąć swój paluszek lub przykleić swój obrazek, np. ten który ma w szatni- na pewno nie zapomni wtedy, że to on się „podpisał”.

Pod wpływem chwili przygotowałam dla Was plakat formatu A4 – podsumowanie 5 podstawowych zasad obowiązujących podczas zajęć dydaktycznych oraz karty obrazkowe zasad/zachowań, które powinny obowiązywać CODZIENNIE w sali.

 

Zasady zachowywania się podczas zajęć do pobrania TUTAJ

Zasady dotyczące codziennych zachowań do pobrania TUTAJ

Plakat – 5 BASIC RULES do pobrania TUTAJ za FREE. U mnie dzieci „obrazują” ten plakat na swoich dłoniach, więc każdy zna zasady „w małym palcu” 😉 Pomocny jest wierszyk:
„Eyes are watching
Ears are listening
Lips are zipped
Hands are on still your knees
and legs are crossed”  

A Wy korzystacie z tego typu zasad na swoich zajęciach? 

Stay tuned,

Caroline 🙂 

3 komentarze

  • theMonique

    korzystam z zasad i wprowadzam je zaraz na początku roku szkolnego w grupie 6- i 5-latków 🙂 w tym roku chciałam je połączyć z tygodniem Numbers, ale chyba nie wytrzymam i zrobię to już jutro 😉

    • Karolina

      Hahaha, czasem tak jest, że „już-teraz-zaraz!” by się chciało 🙂 Dni tygodnia można jednak bardzo fajnie z liczbami połączyć. Powodzenia 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Follow by Email
fb-share-icon