The Singing Mermaid

Książka Julii Donaldson pt. „The Singing Mermaid” idealnie nadaje się na letni czas, kiedy przeważnie każdy porusza temat morza oraz morskich stworzeń. Ilustracje są przepiękne, a tekst (jak zwykle u tej autorki) mimo że nie jest prosty, jest zrozumiały dla dzieci, nawet tych przedszkolnych. Przygoda ze śpiewającą syreną sprawi, że dzieci będą jak zaczarowane 😉

Dzisiaj chciałam Wam pokazać kilka aktywności, które możecie wykorzystać w storytellingu 😉 Najpierw zapoznajecie dzieci ze słownictwem. Przydadzą Wam się karty obrazkowe, które wykonałam dla Was i są do pobrania TUTAJ.

  

Przydadzą się: 

  • muszelki
  • ogon syreny (oj tak!)- pomysł na ogon i zabawy z nim znajdziecie TUTAJ.
  • materiał imitujący wodę

Możecie powiedzieć dzieciom, żeby się odwróciły, bo niespodzianka się nie pojawi, gdy będą patrzeć 🙂 Wy w tym czasie ubieracie ogon (efekt WOW!), ogarniacie włosy (lub można się zaopatrzyć w super perukę- efekt WOW WOW!) i siadacie na krześle, tak aby cały ogon był widoczny. Mówicie dzieciom, że mogą się odwrócić. Obstawiam, że buzie będą rozdziawione, niektórzy powiedzą „OMG!” (bywa i tak) lub WOW!.
Zaczynacie czytać książkę. Jak? 

Podstawowe zasady storytellingu: gesty, mimika, oraz ton głosu. BEZ TEGO, JEDNYM SŁOWEM BĘDZIE NUUUUDA. Jak to Sherlock mawiał? BORED BORED BORED! 😀 

Np. W książce jest:

– „sunny day”- pokazujemy jak świeci słońce i czekamy aż dzieci to również pokażą. RUCH TO PODSTAWA! 

– „…flashed their scales”- pokazujemy  łuski przy ogonie.

– „To hear the mermaid sing.” – i tu zaczyna się najlepsze! JA ŚPIEWAĆ NIE UMIEM, ale nie przejmujcie się tym! 😀 Nawet proste uspokajające „la la la la” wprawiło dzieci w osłupienie i zaczęły mimowolnie nucić piosenkę razem ze mną! Za każdym razem, gdy w tekście jest wspomniane, że syrenka śpiewa zaczynacie śpiewać, a dzieci razem z Wami. Cudowne:)

Na zakończenie bajki proponuję zaśpiewanie kolejny raz tej melodii- dzieci będą bardzo zrelaksowane 🙂 

MOJE PROPOZYCJE ZABAW I GIER JĘZYKOWYCH DO OPOWIADANIA J.DONALDSON:

  1. „The Mermaid Memory Game”– na ogonie syreny znajdują się łuski, a pod łuskami…memory, ha! Dzieci rozwijają spostrzegawczość i próbują znaleźć pary, nazywając przy tym bohaterów bajki.
  2. „Where is the Singing Mermaid?” Na łuskach znajdują się numery. Wersja dla przedszkolaków: po prostu zapamiętują, gdzie znajdują się dane pary obrazków. Wersja dla dzieci wczesnoszkolnych: Zadaniem dzieci jest zapamiętanie pod jakim numerem jest np. syrena itd… Jest to świetna zabawa na utrwalanie 1-20.
  3. Karty obrazkowe, czyli co było najpierw? Zadaniem dzieci jest ustalenie kolejności wydarzeń.
  4. Utrwalanie nazw pór roku przy użyciu kart obrazkowych dostępnych TUTAJ. W Tigerze ostatnio kupiłam małą puszkę w kształcie cyrku. Dzieci nazywają tę porę roku, na której znajduje się cyrk.
  5. Praca plastyczna.W każdej grupie robiłam inny rodzaj pracy plastycznej. O tym możecie przeczytać TUTAJ. 
Oprócz tego na stronie gruffalo.com możecie pobrać kartę pracy dla dzieci na rozwijanie spostrzegawczości- odszukiwanie różnic u Śpiewającej Syrenki.

6. Gra planszowa na szybko stworzona przeze mnie do pobrania TUTAJ. Linię startu u mnie wyznaczała puszka mini-cyrku z Tigera. W środku puszki znajdowała się wycięta zalaminowana syrenka, która poruszała się oczywiście na rękach. Zadaniem dzieci była pomoc syrence w ucieczce z cyrku, czyli rzucanie kostką, odpowiednie przeliczanie, przesuwanie syrenki w kierunku oceanu 🙂 Gdy trafiły na Sama, musiały zboczyć z trasy, gdy trafiły na pomarańczowe pole nazywały jedną z wylosowanych przez siebie kart obrazkowych. Przy okazji utrwalały słownictwo. 

7. Zabawa językowa z teleskopowym podbierakiem z Tigera 🙂 

Jedno dziecko rzuca w powietrze małe wydrukowane obrazki (okrągłe memory), a drugie dziecko łapie je podbierakiem. Te, które uda mu się złapać, nazywa po angielsku. Udana zabawa gwarantowana!

8. Zabawy w cyrkowców i akrobatów- dzieci mogą spróbować swoich sił chodząc po linie (rzec jasna nie tak wysoko jak w cyrku ;)) oraz mogą zamienić się w akrobatę czy klauna 🙂 Ja linę przykleiłam do podłogi przy pomocy taśmy. 

                                      Zajęcia języka angielskiego wcale nie muszą być nudne 🙂

 

Ufff… To na dziś na tyle 🙂 Czy Wasze dzieci również uwielbiają temat syren i morskich stworzeń? Dajcie znać 🙂

Stay tuned,

Caroline

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Follow by Email
fb-share-icon